Deszczowy ogród w Szkole w Wielkiej Wsi

Uczniowie klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi wzięli udział w fantastycznym przedsięwzięciu! Swoimi własnymi rękami przy pomocy profesjonalistów architektury krajobrazu (z panią Elżbietą Urbaniak na czele) zbudowali przy swojej szkole prawdziwy raj - "deszczowy ogród". Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, byli bardzo zaciekawieniem tajemniczością systemu nawadniającego.
Ogród deszczowy znajduje się nieopodal placu zabaw przy naszej szkole. Został zainstalowany przy wylocie z rynny, aby w sprytny sposób wykorzystać wodę deszczową do nawadniania roślin. Nadmiar wody opadowej pochłania ukryta konstrukcja pod ziemią, na którą składa się: studzienka, gruba folia, rura z otworami, keramzyt, piasek z ziemią - cały mechanizm jest widoczny na załączonych zdjęciach. Jakie są plusy takich ogrodów? To przede wszystkim miejsce pełne roślinności o różnych kolorach i kształtach oraz zapachach! Mają nie tylko walory estetyczne i dekoracyjne, ale również przynoszą korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne. Ich głównym zadaniem jest infiltracja wody do gruntu. Dzięki takiej konstrukcji więcej wody jest zatrzymywane w środowisku, a mniej odprowadzane systemem kanalizacyjnym. Chociaż ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, sadzone są w nim specjalne rośliny. Ich korzenie bądź kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody. Naszymi bohaterami są m.in. turzyce, liliowiec Stella de Oro, kocimiętka, czy dzwonek karpacki. Wokół nich zostały posadzone inne rośliny ozdobne – głównie krzewy, które nie wymagają dużej opieki - m.in. berberys, jałowiec, migdałek trójklapowy oraz pigwowiec. Wszystko zostało przyozdobione wapieniami i żwirem, a przy roślinkach dzieci umieściły tabliczki z ich nazwami. Już nie możemy się doczekać aż nasz ogród zacznie się rozrastać! Klasa 5 zdeklarowała się wiernie opiekować ogrodem – trzymamy Was za słowo.
Dzisiejsze spotkanie to prawdziwa uczta dla zmysłów i okazja do bliskiego kontaktu z przyrodą. Nasi uczniowie zasięgnęli prawdziwych porad ogrodniczych i nabyli cenne w życiu codziennym doświadczenie!
Akcja budowy została zorganizowana w ramach zadania publicznego "Budowa ogrodu deszczowego" dofinansowanego przez Urząd Gminy Wielka Wieś i realizowanego przez Stowarzyszenie "Uśmiech dziecka" w SP w Wielkiej Wsi. Partnerem był Gminny Zakład Komunalny, który zrobił wykop pod rośliny i wykonał ważniejsze prace ziemne. Projekt ogrodu wykonała firma, którą koordynowała Pani Elżbieta Urbaniak, współpracująca z Fundacją Sendzimira.

I. Klajmon

2018-06-12