Święto Niepodległości w Gminie Wielka Wieś

Państwowe Święto Niepodległości w Gminie Wielka Wieś w tym roku obchodzono wyjątkowo uroczyście.   Poza wymiarem sportowym Niepodległościowa Jedenastka obfitowało w wiele uroczystości.

W godzinach porannych przedstawiciele administracji samorządowej na czele z Wójtem Tadeuszem Wójtowiczem złożyli pamiątkowe wiązanki na grobach powstańców w Szycach i w Modlnicy.

Jednym z punktów tych obchodów, było nadanie księdzu Arturowi Kardasiowi, posługującemu w kaplicy  w Prądniku Korzkiewskim, przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, medalu „Pro Patria”. Medal ten jest przyznawany osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Ksiądz Artur od lat swoimi działaniami na terenie Prądnika Korzkiewskiego oraz aktywnością literacką i badaniami naukowymi, dba o pamięć  o przeszłości naszego narodu. Wniosek wraz z udokumentowaną historią działalności księdza, złożyła Pani Ewa Leniart  Wojewoda Podkarpacki, a medal w imieniu Ministra Jana Józefa Kasprzaka wręczył Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz. Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana w kościele parafialnym w Białym Kościele. W jej trakcie homilię wygłosił ks. prof. Józef Marecki promotor doktoratu ks. Artura, a podniosłego charakteru dodała oprawa muzyczna Orkiestry Dętej GOKiS oraz Zespołu Białokościelanki. Wręczenie medalu odbyło się tuż po mszy świętej, wtedy też zaproszeni goście wygłosili swoje okolicznościowe przemówienia, w tym oczywiście Wójt Tadeusz Wójtowicz, v-ce Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj, który odczytał list gratulacyjny od Starosty Krakowskiego Wojciecha Pałki oraz Prowincjał Zmartwychwstańców Prowincji Polskiej ks. Krzysztof Swół. W dalszej części nie było końca gratulacjom i podziękowaniom przekazywanym od wszystkich organizacji działających w parafii. Szczególne podziękowania za duchową opiekę złożyli strażacy ochotnicy z terenu gminy, których ksiądz Artur jest kapelanem. Druga część- artystyczna, odbyła się w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Dzieci pod kierownictwem nauczycieli przygotowały program, w którym nieco przekornie podeszły do tematu znajomości polskiej historii. Zabawne dialogi przeplatały się ze wspólnym odśpiewywaniem patriotycznych pieśni. Gratulujemy księdzu Arturowi Kardasiowi tego wyjątkowego odznaczenia, jesteśmy dumni mając tak wspaniałą osobowość na terenie gminy.

2017-11-13