Telefony "Akcji Zima"

Mieszkańcy Gminy mogą zgłaszać potrzeby w sprawie utrzymania zimowego dróg:
- Drogi krajowe: utrzymanie dróg krajowych tj. nr 7, 79 i 94 leży w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: 600 648 204, 600 800 610, 12 412 16 44, 12 417 14 22.
- Drogi powiatowe: za drogi powiatowe tj. Biały Kościół-Zabierzów nr K2131, Modlniczka-Rudawa Nr K2128; Bębło-Brzezinka Nr K2130; Giebułtów-Kraków Nr K2132 odpowiada Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego: 507 098 708, 12 622 10 30.
- Drogi gminne: utrzymanie dróg gminnych leży w gestii Gminy Wielka Wieś: 668 383 021.

Chodniki

W związku z Państwa licznymi pytaniami dotyczącymi odśnieżania chodników informujemy:

1. Chodniki przy drogach powiatowych i krajowych pozostają w gestii zarządcy drogi (Zarząd Dróg Powiatowych, GDDKiA). Zarząd Dróg Powiatowych realizuje takie zadania sporadycznie lub w ogóle. Podjęliśmy intensywne rozmowy z Zarządem Dróg Powiatowych celem szybkiego rozwiązania problemu.

2. Gmina realizuje odśnieżanie chodników przy drogach gminnych, w pierwszej kolejnością to główne ciągi piesze prowadzące do szkół i instytucji publicznych.
W związku z Państwa uwagami jak też naszymi spostrzeżeniami, co do tempa i jakości odśnieżania, spotkaliśmy się z Wykonawcą (realizującym odśnieżanie chodników), aby ustalić przyczyny uwag i poprawić standard odśnieżania. W wyniku tego spotkania pojawiło się również kilka próśb do mieszkańców:

1. Prosimy, aby nie pozostawiali Państwo samochodów na chodnikach blokując tym samym możliwość przejazdu na danym odcinku, a czasem zawężając drogę odśnieżania dla pługa.
2. Prosimy, aby odśnieżając podwórko, podjazd, chodnik przy swojej posesji nie wyrzucać śniegu na odśnieżoną drogę.
3. W przypadku pogrzebów parkingi przy cmentarzach i kościołach są odśnieżane na wcześniejsze zgłoszenie (minimum jeden dzień wcześniej) od proboszcza lub rodziny zmarłego.

Ponadto przypominamy, że mieszkańcy Gminy mogą zgłaszać potrzeby w sprawie zimowego utrzymanie dróg i chodników przy drogach gminnych pod nr.: 668 383 021.

Zadania dotyczące odśnieżania dróg oraz chodników realizują różne firmy.

Prosimy również Państwa o wyrozumiałość i uzbrojenie się w cierpliwość (jeśli pług pracuje akurat w sąsiedniej miejscowości - musi tam dokończyć odśnieżanie, dopiero wówczas zostanie skierowany na kolejne zgłoszenie).

2018-11-19