Kontrast
A A A
Polski Wielka Wieś na Facebooku

Warsztaty genealogiczne–detektywi historii na tropie!

W ramach realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi półrocznego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” dofinasowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bęble wzięli udział w kolejnej części cyklu warsztatów z ekspertami – genealogami z Your Roots in Poland z panią Kingą Borowiec i panią Karolina Szlęzak.
Warsztaty były nawiązaniem i kontynuacją poprzednich zajęć. Dzieci przyniosły uzupełnione w domu, wspólnie z rodzicami i dziadkami drzewa genealogiczne. Niektóre linie rodów sięgały wstecz nawet do piątego pokolenia. Podczas uzupełniania drzewa genealogicznego pojawiło się wiele ciekawych, rodzinnych historii. Ponadto uczniowie otrzymali profesjonalne, szklane lupy, aby jeszcze dokładniej móc badać detale ukryte na starych fotografiach i dokumentach.
Warsztaty są częścią projektu, w którym jednym z elementów jest również pozyskanie starych fotografii, świadectw, dokumentów związanych ze szkołą w Bęble.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazywanie starych  fotografii związanych z życiem szkoły w Bęble,  jak również dokumentujących życie mieszkańców, zmian jakie zachodziły na przestrzeni dziejów wsi Bębła i okolic. Zachęcamy Państwa do opisania wspomnień z lat szkolnych czy też związanych z miejscowością Bębło, które utkwiły  w pamięci, a które powinny zostać dla potomnych.  Wspomnienia i zdjęcia będą prezentowane na wystawach, w foto-szufladzie, którą zaprojektują dzieci uczestniczące w projekcie  oraz na stronie internetowej szkoły.
Prośba związana jest z rocznicą obchodów 100-lecia szkoły w Bęble, która przypada w 2018 r. i bardzo zależy nam na odtworzeniu historii lokalnej. Przekazane przez Państwa zdjęcia zostaną zeskanowane i eksponowane na terenie szkoły im.  św. Jana Pawła II w Bęble.
Oryginały zostaną Państwu zwrócone po zeskanowaniu i przygotowaniu do upublicznienia w trakcie obchodów  100-lecia szkoły. Można także oddawać gotowe zeskanowane zdjęcia.

tekst i foto: GBP

2018-03-13