To się opłaca
Produkt staje się odpadem wtedy, kiedy przestaje być nam użyteczny. Należy go wówczas wyrzucić w odpowiednie miejsce, aby nie stanowił dla nas żadnego zagrożenia, dając mu jednocześnie drugie życie, tj. szansę na to, że odpad znów stanie się użyteczny. Segregując odpady przyczyniasz się do ochrony środowiska i zaoszczędzisz. Przepisy nowej ustawy gwarantują, że opłata za odpady posegregowane będzie niższa. Segregacja to czysty zysk.

Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie w produktach codziennego użytku. Segregując odpady oszczędzamy zasoby naturalne: wodę energię. Z odpadów mogą powstać np., chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki a nawet meble czy ubrania.

Należy pamiętać:

• zawsze należy zgniatać puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do worka,
• należy wyrzucać butelki bez nakrętek i korków,
• wybierając się na zakupy należy zabierać ze sobą własne siatki np. lniane, dzięki temu ograniczą Państwo zużycie plastikowych toreb, a przynosząc do domu torby foliowe, warto wykorzystać ją, np. jako worki na śmieci,
• należy zwrócić uwagę co producent proponuje zrobić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości (zobacz znak na opakowaniu),
• do wycierania należy używać szmatek wielokrotnego użycia zamiast papierowych ręczników.

worek niebieski (materiały papierowe, makulatura)

Niebieskie

 

Przed wrzuceniem papieru do pojemnika usuń wszystkie zszywki, klamerki czy inne elementy metalowe lub plastikowe. Jedna tona makulatury pozwala ochronić przed ścięciem aż 17 drzew.

worek zielony (szkło i opakowania szklane)

worek zielony (szkło i opakowania szklane)

 

Zadbaj o czystość szkła i nie tłucz go przed wrzuceniem do pojemnika. Szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów by powstał z niego kolejny produkt. Wytwarzanie produktów pochodzących z recyklingu szkła jest mniej energochłonne.

worek żółty (metal, tworzywa sztuczne np. plastik)

worek żółty (metal, tworzywa sztuczne np. plastik)

 

Zgnieć butelki przed włożeniem ich do pojemnika. Korki które powinniśmy odkręcić przed wyrzuceniem plastikowej butelki są dobrze wyceniane w punktach skupu, warto zainteresować się tą sprawą i osobno zbierać nakrętki od butelek.

Plastik jest najbardziej popularną substancją na świecie. Zastąpił on bardzo szybko drewno, metal i wiele innych materiałów ze względu na swoją niższa cenę. Jest jednak mało bezpiecznym tworzywem ze względu na to, że nie ulega biodegradacji, rozkładając się w glebie tworzy niebezpieczną substancję. Recykling plastiku pozwala przetworzyć go na następny, ograniczając produkcję nowego. Poddając tworzywa sztuczne ponownej obróbce oszczędzamy węgiel, ropę naftową oraz redukujemy zużycie energii elektrycznej.

Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie ogromnej ilości surowców i pieniędzy. Przykładowo: produkując puszkę ze złomu zamiast wyrabiać nową od początku można zaoszczędzić nawet 96% energii, zmniejszyć zanieczyszczenie wody o 97% i zdecydowanie ograniczyć negatywny wpływ jaki ma na środowisko produkcja aluminium.

worek brązowy (odpady ulegające biodegradacji)

worek brązowy (odpady ulegające biodegradacji)

Można również bioodpady zagospodarować na terenie swojej działki w formie kompostownika.
Kompostowanie to przyjazny środkowisku sposób pozbywania się odpadów organicznych (tj. odpadów kuchennych czy trawy).
Poniżej informacja jak założyć i prowadzić kompostownik.  ( pochodzenia materiałów (portal www.akademiaodpadowa.pl); fundatorze portalu (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie), właściciel materiałów (Stowarzyszenie Ekopsychologia)
Kompostowanie


worek czarny (odpady zmieszane) 
worek czarny (odpady zmieszane)

udostępnij:

Data publikacji strony internetowej: