Podsumowanie 2023 r.

Nie jest łatwe podsumować działania i wydarzenia, które miały miejsce na terenie naszej gminy w 2023 r. w kilku zdaniach. Niemniej jednak, postanowiliśmy wybrać te najbardziej reprezentatywne i istotne dla gminy oraz mieszkańców, które wyraźnie wpiszą się na kartach historii roku 2023.

Zapraszamy Państwa w krótką podróż w czasie do 2023 r.

Mówią o nas też w mediach - zobacz Podsumowanie w Dzienniku Polskim

Styczeń

WOŚP 2023
29 stycznia 2023 r. odbył się 31 Finał WOŚP pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą!". W naszej gminie wydarzenie odbyło się w ZSP Modlnica i zgromadziło wiele osób, które wsparły akcję na rekordową kwotę ponad 40 tys. zł

      

 

 

 

 

Nowy Samochód OSP Giebułtów
17 stycznia mieszkańcy Giebułtowa powitali fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który zasilił sprzętowo jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Giebułtowie. Koszt zakupu samochodu wyniósł ponad 900 tys. zł.

  

Luty

Zawody w narciarstwie Alpejskim – Kluszkowce
26 lutego gościliśmy w Kluszkowcach, gdzie odbyły się już XVIII Indywidualne Mistrzostwa Gminy Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Wójta Gminy. Nagrodziliśmy zawodników w ośmiu kategoriach, dodatkowo puchar otrzymał najmłodszy i najstarszy uczestnik Mistrzostw.

  

Marzec

Umowa na „Centrum aktywności społecznej w Modlniczce”
Podpisano umowę na budowę „Centrum aktywności społecznej w Modlniczce”. W ramach umowy zostanie rozbudowany istniejący budynek sportowy wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Wykonawca - Firma Budowlana TERMO-BUD z Cieniawy wykona inwestycję do końca I kwartału 2025r. za 6,3 mln zł

  

Kwiecień

Kiermasz Wielkanocny
W sobotę 1 kwietnia 2023 r. odbył się Kiermasz Wielkanocny, który zainaugurował IV Sezon Wielkowiejskiego Targu. Odwiedzających nasz Kiermasz ugościliśmy tradycyjnym postnym żurem z jajkiem oraz świątecznymi babami. Na Kiermaszu Wielkanocnym był dostępny szeroki wybór rękodzielniczych arcydzieł dekoracyjnych oraz ręcznie wykonane świąteczne dekoracje.

  

Z wizytą u seniorów 75+ (750 os.)

Radni wraz z sołtysami odwiedzili seniorów 75+ z życzeniami świątecznymi. Wspólnymi siłami radni i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi przygotowali 750 świątecznych podarunków.  Akcja była okazją do współpracy międzypokoleniowej, gdyż kartki świąteczne dla seniorów przygotowały własnoręcznie dzieci ze szkół i przedszkoli na terenie gminy.

    

Sprzątanie Gminy
15 kwietnia odbyła się V Akcja Sprzątania Gminy. Sprzątali dorośli, seniorzy i dzieci. Spotkali się mieszkańcy 12 gminnych miejscowości w tym: szkoły, przedszkola, organizacje społeczne. W ramach akcji ponad 600 osób zebrało 41 m3 śmieci. Oprócz wymiaru ekologicznego akcja jest okazją do poznania się i integracji z sąsiadami.

 

Maj

Dzień Strażaka
3 maja w Szycach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, podczas której oddano hołd strażakom za ich służbę. Następnie wyróżniono wybitnych druhów, uznając ich zasługi dla społeczności. Uroczystość uświetnił również przejazd paradny wozów strażackich wokół Placu Wspólnoty.

 

Dotacja na salę gimnastyczną w Będkowicach
W 2024 r. powstanie nowa sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Będkowicach. Na to zadanie uzyskaliśmy dofinansowanie 2.8 mln zł.

 

Standard Obsługi Inwestora
Gmina została nagrodzona certyfikatem potwierdzającym wdrożenie Standardów Obsługi Inwestora oraz wysoką jakość usług świadczonych dla przedsiębiorców. Wyróżnienie zostało przekazane na ręce wójta Krzysztofa Wołosa podczas konferencji "Samorząd dla przedsiębiorcy" zorganizowanej przez Krakowski Park Technologiczny.

 

Powstało Centrum Sportu
W maju zostały oddane do użytkowania dwa obiekty sportowe: hala łukowa wraz z boiskiem sportowym o sztucznej nawierzchni przy LKS Błękitni Modlnica oraz boisko sportowe o sztucznej nawierzchni przy LKS Sportowiec Modlniczka. Wartość inwestycji to blisko 8 mln zł brutto.

   

Czerwiec

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Uczestniczyliśmy w uroczystym wręczeniu tytułu Małopolanina Roku 2022 dla Prof. dr hab. Jana Ostrowskiego oraz gen. dr Mieczysława Bieńka. Była to też ważna i niezwykle miła uroczystość dla naszego Samorządu, gdyż wójt Krzysztof Wołos odebrał odznaczenie państwowe - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

  

Dni Gminy
W czerwcu świętowaliśmy XIX Dni Gminy Wielka Wieś na boisku LKS Orzęł Bębło. Sobota upłynęła pod znakiem wielu atrakcji dla najmłodszych - gminny Dzień Dziecka oraz spotkania z kulturą i folklorem, dzięki gościnnym występom zespołów z gromady Bajkowce na Ukrainie. Finałem wydarzenia był niedzielny koncert zespołu Ira.

 

III Letnie Igrzyska gminy Wielka Wieś
6 czerwca Szkoła Podstawowa w Białym Kościele zorganizowała III Letnie Igrzyska gminy Wielka Wieś. Uczniowie rywalizowali w zawodach sportowych (idei olimpijskiej) łączącej starożytną i nowożytną tradycje rywalizacji sportowej. Startowały reprezentacje wszystkich szkół w gminie.

 

Nowy Gimbus
Gmina zakupiła nowy, komfortowy pojazd do przewozu dzieci szkolnych. Podniesie on nie tylko komfort podróży, ale też bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz ograniczy emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych poprawiając standard transportu w gminie. Wartość zakupu to 1 mln 371 tys. zł z czego 98% zostało pokryte z pozyskanego grantu.

 

Lipiec

Remonty w Szkołach Podstawowych
Wakacje były intensywnym czasem modernizacji w naszych placówkach oświatowych.
- W Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi wymieniono kotłownię oraz całą instalację C.O.
- Szkoła Podstawowa w Białym Kościele zyskała nową elewację, wymieniono stolarkę okienną oraz docieplono elewację i strop.
- W Szkole Podstawowej w Bęble wykonano docieplenie i nową elewację oraz trwają prace modernizacyjne instalacji C.O.
- W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy powstało nowe skrzydło szkoły. 

 

Fantastyczne wyniki z egzaminów naszych ósmoklasistów
Wyniki z egzaminów naszych ósmoklasistów: 
- język polski - 80 proc. (141 zdających),
- matematyka - 71 proc. (141 zdających)
- język angielski - 77 proc. (143 zdających).
Nasza młodzież ze szkół w Gmina Wielka Wieś uzyskała najlepsze wyniki w Małopolsce z jęz. polskiego i z matematyki tuż za nami uplasowała się gmina Zielonki oraz miasto Kraków.

 

Staw i altana w Czajowicach
Na terenie rekreacyjnym w Czajowicach przy ul. Dworskiej oddano do użytkowania nową altanę, która jest kolejnym etapem zagospodarowania terenu publicznego. Zakończyły się też intensywne prace modernizacyjne w zakresie zabezpieczenia i umocnienia skarp wokół stawu.

 

Winnice we Dworze
Niedzielny piknik w Modlnicy udał się wybornie. Słońce było łaskawe i mogliśmy odpocząć w parku przy Dworze UJ. Piknik Winnice we Dworze odwiedziło bardzo dużo gości. Wydarzenie targowo, piknikowe, połączone z warsztatami, zwiedzaniem Dworu oraz finałowym, klimatycznym koncertem okazało się wielkim sukcesem.

 

135.lecie OSP Tomaszowice
W lipcu odbyły się uroczyste obchody 135.lecia OSP Tomaszowice. Po złożeniu meldunku i przeglądzie pododdziałów nastąpiło podniesienie flagi na maszt, oznaczono zasłużonych druhów z OSP Tomaszowice, po czym dokonano poświecenia i oficjalnej prezentacji nowej remizy.

 

Sierpień

Otwarcie boiska przy SP WW po modernizacji
W wakacje wykonaliśmy modernizację boiska przy Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi. Pozyskaliśmy na to zadanie 158 tys. zł dofinansowania w ramach programu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno - sportowa – MIRS”.

       

Małe Dożynki
Corocznie w sierpniu przy Urzędzie Gminy podczas Wielkowiejskiego Targu świętujemy tzw. Małe dożynki. Tym razem gościliśmy wspaniałe zespoły regionalne z terenu gminy, które uświetniły wydarzenie dożynkowym repertuarem, była prezentacja wieńców dożynkowych oraz degustacja tradycyjnych potraw.

 

Remont ul. Kawiory w miejscowości Będkowice
Zakończył się remont kolejnego odcinka drogi powiatowej ul. Kawiory w Będkowicach. W ramach zadania powstała nowa nakładka, chodnik, umocnienia rowów, przepusty i wszelkie prace towarzyszące wraz z oznakowaniem.

 

Wrzesień

Piknik ekologiczny
Piknik Ekologiczny odbył się 16 września w Szycach. Oprócz tradycyjnych zakupów i rozmów z wystawcami była możliwość skorzystać z wielu ciekawy warsztatów dla dzieci i dla dorosłych. Dla dzieci przygotowaliśmy m.in. malowanie twarzy, tatuaże, duże bańki mydlane oraz liczne zabawy i konkursy z nagrodami. W trakcie wydarzenia była prowadzona zbiórka elektrośmieci. W zamian za przyniesione odpady możecie zabrać do domu roślinkę.

 

Otwarcie nowego skrzydła szkoły ZSP Modlnica
4 września uczestniczyliśmy w rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy połączonym z otwarciem nowego skrzydła szkoły. W szkole, zostało uruchomione nowe skrzydło, które pozwoli dzieciom uczyć się w komfortowych warunkach.

 

Otwarcie budynku w Wierzchowiu
11 września w Wierzchowiu odbyły się dożynki parafialne. Wydarzenie połączone było z otwarciem nowego budynku wielofunkcyjnego. Mała przestrzeń była ogromnym wyzwaniem, jednak finalny efekt przerósł nasze oczekiwania. Jest bardzo ładnie, przestrzennie i widokowo. W budynku będą odbywały się zebrania wiejskie, warsztaty, spotkania KGW oraz wydarzenia i spotkania dla mieszkańców.

 

Powitanie samochodu OSP w Białym Kościele
30 września Straż Pożarna w Białym Kościele uroczyście przywitała nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Samochód stał się kluczowym narzędziem w codziennym działaniu na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców gminy Wielka Wieś i nie tylko.

 

Październik

Forum Kobiet
W październiku zainaugurowaliśmy wspaniałe wydarzenie dla kobiet - Wielkowiejskie Forum Kobiet. Podczas spotkania w klimatycznych wnętrzach Centrum Konferencyjnego w Tomaszowicach odbyły się: panel dyskusyjny, wystąpienie motywacyjne, warsztaty i konsultacje z ekspertami, a na zakończenie cudowny i klimatyczny występ wokalny. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 uczestniczek.

 

III Zawody w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
W październiku odbyły się III Zawody w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla jednostek z terenu naszej gminy. Do zawodów stanęło 8 jednostek OSP. Każda z nich musiała się zmierzyć z trzema zdarzeniami: 1) Kobieta w ciąży oraz dziecko przygniecione przez konar drzewa; 2) Upadek ze skały, osoba nieprzytomna; 3) Wypadek masowy 6 osób poszkodowanych;4) Test wiedzy z zakresu KPP.

   

I sesja Młodzieżowa Rada Gminy Wielka Wieś nowa kadencja
W październiku odbyło się inauguracyjna I sesja Młodzieżowej Rady Gminy Wielka Wieś. Podczas sesji uczniowie otrzymali z rąk Wójta nominacje na radnych, następnie odbyły się wybory do Prezydium MR. Uczniowie mieli okazję zwiedzić urząd gminy. Radni zwiedzili część administracyjną, sekretariat i gabinet wójta, odwiedzili poszczególne referaty i zeszli nawet do podziemi, gdzie znajduje się m.in. gminne archiwum.

 

Listopad

Niepodległościowa 11tka
Już po raz 12 wystartował bieg niepodległościowy - Niepodległościowa Jedenastka w Białym Kościele. Biegały dzieci, dorośli, seniorzy a nawet całe rodziny. Na trasie spotkać też można było grupę zawodniczek i zawodników z kijkami.

 

Eko Hero Małopolska 2023
Gmina po raz kolejny została wyróżniona w konkursie EKO-Hero Małopolski 2023 za liczne działania na rzecz poprawy stanu środowiska i otaczającej nas przyrody. Doceniono w szczególności efekty walki z niską emisją i likwidacji kopciuchów, widoczne na przestrzeni ostatnich lat. Istotne były także programy wspierania małej retencji i akcje angażujące lokalną społeczność, takie jak "sprzątanie gminy" czy pikniki ekologiczne.

 

Grudzień

Ranking Gmin Małopolski FRDL MISTiA
Nasza Gmina zdobyła I miejsce w 14. edycji Rankingu Gmin Małopolski FRDL MISTiA, II miejsce przypadło Miastu i Gminie Niepołomice, zaś III miejsce - Gminie Sękowa. Celem w/w rankingu było wyłonienie i promowanie gmin, wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, ocena potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa małopolskiego w sferze gospodarczej i społecznej, na podstawie danych pozyskanych przez system statystyki publicznej oraz źródeł zewnętrznych.

 

Kiermasz Świąteczny
Na Kiermaszu oprócz cudownych stoisk targowych Wielkowiejskiego Targu można było spotkać wiele wspaniałych straganów z ozdobami świątecznymi, prezentami oraz smakołykami. Były warsztaty dekorowania domków z piernika, występy zespołów, składanie najdłuższego łańcucha choinkowego oraz degustacja. Na zakończenie pokaz tańca z ogniem i odwiedziny Mikołaja.

  

Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego
Za nami gminny Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi GOKIS oraz amatorską Ligę Tenisa Stołowego w Wielkiej Wsi. Liga amatorska rozwija się bardzo prężenie, stanowi doskonały przykład dbałości o zdrowie połączony z integracją.

  

Umowa z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
W grudniu została podpisana umowa z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na dofinansowanie w wysokości ponad 1 mln zł do „Budowy sieci kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej wraz z przydomowymi przepompowniami ścieków w m. Wierzchowie”. Po zakończeniu tego zadania - planowany termin czerwiec 2024 r.- Gmina będzie skanalizowana w 98%.

Jubileusz 50-lecia par małżeńskich

Świętowaliśmy Jubileusz 50-lecia pożycia par małżeńskich z terenu Gminy. Uroczystość obchodziło 25 par z terenu naszej gminy, które związek małżeński zawarły w 1973 roku. Podczas uroczystości Wójt Gminy Krzysztof Wołos wręczył zaproszonym gościom medale za długoletnie pożycie małżeńskie wraz z legitymacjami od Prezydenta RP, a całości dopełniły drobne upominki.
   

Bez codziennej współpracy i zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz naszej gminy, z pewnością nie byłaby ona tak wyjątkowym miejscem do życia – podkreśla Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

udostępnij:

Data publikacji strony internetowej:

Kategoria: Informacje Urzędu Gminy