Startuje IV sezon targowy

Serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz wszystkich sympatyków na start IV sezonu targowego w gminie Wielka Wieś. Czekamy na Was 13 maja 2023 r. od godziny 9.00 do 13.00 w Szycach obok Urzędu Gminy.

Będziecie mogli przebierać w wysokojakościowych towarach dostarczonych na Wielkowiejski Targ przez lokalnych rolników, hodowców oraz wytwórców z gminy Wielka Wieś oraz okolicznych terenów.

Na Targu znajdziecie między innymi owoce i warzywa w tym pierwsze nowalijki. Wiele gatunków serów, pierogów, krokietów, wędlin. Dostępne będą pasty, pasztety tradycyjne i te przygotowane według wegańskich receptur.

Na Wielkowiejskim Targu kupicie różnorakie przetwory, syropy i…, kwiatowe ekstrakty. Znajdziecie również wysokogatunkowe kawy i herbaty. Nie zabraknie wyśmienitych lokalnych win. Oczywiście zapraszamy, by kosztować ciast, ciasteczek oraz chlebów pieczonych z wielkowiejskich pieców.

Na Targu odkryjecie też smaki Podhala i te rodem z Grecji oraz Toskanii. Nie sposób wymienić w targowym zaproszeniu wszystkich produktów oferowanych przez ponad 50-wystawców, ale warto jeszcze wymienić piękne wyroby rękodzielnicze w bardzo szerokiej ofercie użytkowej i dekoracyjnej.


Podczas Wielkowiejskiego Targu będziemy rozmawiać z ekspertami z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego o przyrodzie i ekologii. Nasi goście z Krakowskiego oddziału będą opowiadać w trakcie panelu dyskusyjnego i warsztatach o obszarach wodno-błotnych, bo jak wspominają – Trudno przecenić znaczenie obszarów wodno-błotnych, bagien i torfowisk. Są „naturalnym pochłaniaczem” dwutlenku węgla, co w dobie katastrofy klimatycznej jest bardzo istotne. Magazynują wodę, oczyszczają, zapobiegają suszom i powodziom. Są również domem ogromnej liczby gatunków roślin i zwierząt, w tym bezkręgowców, ptaków oraz płazów. Stanowią przy tym ważny, ciekawy i piękny element krajobrazu, znacząco go wzbogacając.

Obszary podmokłe to obecnie ekosystemy bardzo zagrożone. W XX wieku ponad połowa powierzchni obszarów wodno-błotnych na świecie została osuszona. Ich ochrona jest wręcz kluczowa dla przeżycia gatunków z nimi związanych oraz nas samych.

Opowiemy również o ekologiczne symbolice „Niezapominajki” i jej historycznym rodowodzie.

Nie może Was zabraknąć, gdy wokół pojawi się moc zdrowych, smacznych i pięknych towarów.

Wielkowiejskitarg
udostępnij:

Data publikacji strony internetowej:

Kategoria: Wydarzenia